VANTRIP: MALO PO AVSTRIJI, NEMČIJI IN ČEŠKI

V okrnjeni Volkovi postavi se tokrat odpravimo na šest dnevni Vantrip po Avstriji, Češki in Nemčiji. Cilj potovanja: raziskati nove kraje, kratki pohodi, predvsem pa krajši odklop pred pravim dopustom. Za potovanje po Avstriji sva kupila vinjeto na domači bencinski črpalki, medtem ko ima Češka e-vinjeto, Nemčija pa ostaja brez plačevanja avtocestnih prispevkov.

Vse lokacije prenočišč in parkirišč ter nasvete najdete pod temo POVZETKI/NASVETI.

1. Dan: ŠMARTNO OB PAKI – LINZ

Poslovimo se od naših “ta velikih” volkecov, ki zaradi šolskih obveznosti tokrat ostaneta doma. Eni je morda celo odleglo, da ne rabi nikamor z Vanom, drugi pa čisto srečen, da ne bo zamujal treningov.

Prva točka tega tripa je avstrijsko mesto Linz. Linz je tretje največje Avstrijsko mesto; takoj za Dunajem in Gradcem. Mesto so ustanovili Rimljani, ki so ga imenovali Lentia (izhaja iz keltske besede lentos; kar v prevodu pomeni ovinek ali zavoj). Tako naj bi ime mesta Linz od samega začetka povezovali z reko Donavo, ki dela tu zavoj.

Naš Van parkiramo na parkirišču griča Postlingberg, ki leži na levem bregu reke Donave z 539 m nadmorske višin. Postlingberg je popularna turistična atrakcija z razgledno ploščadjo na mesto Linz in tramvajsko povezavo Postlingbergbahn, ki vozi iz mesta na grič in obratno.

Po dolgi vožnji z Vanom se odpravimo najprej na kratek sprehod do razgledne ploščadi Postlingberg, kjer malo posedimo in uživamo v razgledu na mesto Linz in okolico, nato pa se na Aljaževo željo spustimo v jamski svet škratov. Grottenbahn, je vožnja z zmajevim podzemnim vlakom skozi deželo škratov. V deželi škratov najdemo škrate iz znanih pravljic (Sneguljčica, Pepelka, Ledena kraljica…).

Miha in Aljaž si svet škratov pogledata sama, saj žal v podzemni svet kužki niso dovoljeni. Ogled škratov traja 40 min, zato se ta čas midve s psičko Ruby sprehodiva po krožno urejeni sprehajalni poti. Aljaža škrati navdušijo.

Sledi raziskovanje mesta Linz, kamor se odpravimo s Postlingbergbahn. Postlingbergbahn je ozkotirna električna železnica ali gorski tramvaj, ki vozi iz soseske Urfahr v Linzu na Postlingberg. Tramvaj povezava med mestom in gričem Postlingberg, je odprta od leta 1898 in velja za eno najbolj strmih oprijemnih železnic na svetu.

Mi se najprej odpeljemo do postaje Tiegarten, kjer izstopimo in se odpravimo na ogled živalskega vrta Linz. Živalski vrt je sicer manjši ampak morda ravno zato toliko bolj zanimiv. Otrokom je omogočeno ogromno božanja živali. Aljaža navdušijo papagaji, meni osebno je najlepši noj. Ni pa slonov in mnogih drugih eksotičnih živali, kot v večjih živalskih vrtovih. Vstopnina za 2 odrasla in enega otroka je v času našega obiska bila 20€.

S tramvajem se nato odpravimo v središče mesta Linz a žal zaradi popravil na tirih, trenutno tramvaj ne vozi vse do glavnega trga. Tako se do tja odpravimo kar peš, obstaja pa tudi avtobusna povezava.

Hauptplatz je glavni trg sredi Linza z okoli 13,200 kvadratnih metrov in je eden največjih trgov v Avstriji. Sredi trga stoji 20 metrski spomenik iz belega marmorja posvečen Sveti trojici, kot zahvala za zaščito pred naravnimi nesrečami. Aljaž si prisluži kepico sladoleda, ki je z 1,80€ med cenejšimi v Evropi. Trg pa za nedeljo popoldan dokaj sameva.

Alter Dom je katedrala zgrajena med leti 1669 in 1683 v baročnem slogu. Prvotno se je imenovala Ignacijeva cerkev in je bila posvečena svetemu Ignaciju Lojolskemu; ustanovitelju jezuitskega reda.

Prav prijetno se je sprehajati po ulicah mesta Linz, ki skoraj samevajo na nedeljsko popoldne.

Pot nas vodi dalje do cerkve Mariendom. Cerkev lahko sprejme okoli 20.000 vernikov in se je začela graditi okoli leta 1862. Zgrajena je v neolitskem slogu. Če se vam ne zdi sama zunanjost cerkve impresivna s 135 m visokim stolpom, potem vas bo navdušila tudi njena notranjost, ki je zasnovana tako da je sredi cerkve oltar, vsi verniki pa imajo klopi usmerjene proti njemu. Notranjost nisem slikala, ker se mi ni zdelo kulturno slikati med obredom.

Za konec našega raziskovanja Linza se sprehodimo po obrežju levega in desnega brega reke Donave, malo posedimo in uživamo v skoraj poletnem večeru, nato pa se s tramvajem vrnemo na grič Postlingberg, kjer noč prespimo kar na parkirišču.

2. Dan: LINZ – KAMP TRAPANI( ČESKA)

Dobre štiri ure dolgo pot je pred nami do našega naslednjega cilja, zato se po zajtrku poslovimo od Postlingberga in se z Vanom odpravimo najprej do meje s Češko. Vožnja do meje ni nič posebnega (tudi razgled), nas pa zato navdušijo razgledi, ki nas spremljajo med potjo po Češki. Rumeno cvetoče njive in majhna poseljenost vse do obrobja Prage. Vmes naredimo en zanimiv postanek in si ogledamo eko resort Štorklja. Zanimiva lokacija za pobeg od norega sveta.

Manjša gužva na cesti nas pričaka le ob obvozu Prage nato pa zopet nori razgledi in neokrnjena narava. Točka dneva je češka stran nacionalnega parka vasica Ružova, natančneje kamp Trapani. Lastnik je dobesedno svoje dvorišče spremenil v kamp. Kamp ima tudi možnost glampinga, nekaj sob in apartmajev.

Po kosilu si privoščimo uživanje na zelenici kampa, nato pa se odpravimo na pohod. Po okolici vasi so speljane pohodniške poti, nekaj je učnih poti, ki s pomočjo tabel malo predstavijo rastje in živali teh krajev, večina poti pa pelje med travniki. Milina dobesedno nobene žive duše okol in okoli. Priporočamo pot do razgledne točke Ružovo, s katere se vam odpre pogled na to zanimivo neposeljeno pokrajino. Informacije o pohodniških poteh dobite na recepciji kampa, poti pa spadajo v kategorijo nezahtevnih.

Za konec dneva posedanje pred Vanom.

3.Dan: KAMP TRAPANI – NACIONALNI PARK BOHEMIAN SWITZERLAND – DRESDEN

Dopoldne preživimo kar v kampu, kjer si polnimo moči za nadaljevanje poti. Po kosilu pa na pot. V Hrenskem se ustavimo, ker iz Vana zagledamo tablo Soteska Kamenice. Hrensko je vas v okrožju Dečin in ima okoli 300 prebivalcev. Vas je ena sama tržnica oblačil in obutve na prostem, ki zgleda pohodnike in turiste premami, da plačajo osem evrov parkirišče. Žal smo eni od njih tudi mi, le da se naš namen sprehoda po soteski Kamenice na koncu izjalovi, saj je ta trenutno zaprta. Se pa malo popeljemo s skiroji po vasi in ugotovimo, da ravno poceni tržnica ni.

Pot nadaljujemo do mesta Rathen od koder se odpravimo na pohod po gorovju Elba Sandstone, katerega del je Nacionalni park Bohemian Switzerland, znan tudi kot Češka Švica. Češka Švica je zaščiteno območje od leta 1972, nacionalni park pa od leta 2000. Leži na desni strani reke Labe v severozahodni Češki republiki. Doma sva pregledala kar nekaj informacij o pohodih na tem območju. Odločila sva se za krožno dvourno pot, kjer vidiš najbolj pomembno točko znotraj gorovja Elbe; Bastei. Peščeno gorovje Elbe meji med deželo Saškov jugovzhodni Nemčiji in severno češko regijo republike Češke.

Po parkiranju Vana smo se s “trajektom” odpravili na desno stran reke Labe.

Trajekt vozi praktično na deset minut in je plačljiv tudi za kužke(10 = 2 odrasla, kuža in otrok; povratna). Množici, ki se izkrca sledimo do gozda, kjer se pot razcepi. Mi se usmerimo za Bastei. Bastei je skalnata formacija, ki se dviga 194 m nad reko Labe in je del obzidja gradu Neurathen.

Pot ni težka, ima sicer kar nekaj stopnic, se pa na koncu vse poplača z razgledom na dolino reke Labe in ostale skalnate formacije, ki so danes izziv mnogim plezalcem (Nekatere skalnate formacije dosežejo tudi nadmorsko višino 305 m).

Morda nekoč pohodnikom težko dostopen teren, danes pa je iz druge strani možno celo z avtom priti do hotela ki je tik pod vrhom. Kljub temu da je to del pohodne poti, boste zaradi lažjega dostopa naleteli na množice turistov. Predvsem na delu kjer so razgledne točke usmerjene na most Bastei, ki je od leta 1851 narejen iz skale, prej pa je bil lesen.

Mi se odpravimo dalje po naši začrtani poti, vmes najdemo še en eno osamljeno razgledno točko na kamnite velikane. Nato pa se po poti polni stopnic in ozkih kamnitih prehodov odpravimo nazaj k Rahtenu. Vse skupaj smo hodili slabe tri ure.

Na začetku smo sicer imeli namen še eno noč nekje v okolici parka prespati, a smo se na koncu odločili, da se odpravimo dalje v Dresden. Naše prenočišče je PZA v centru mesta ob reki Labe. Sicer se mesta zaradi drevja ne vidi dobro, je pa res blizu glavnih znamenitosti. Po večerji se odpravimo k reki Labe, kjer z mnogimi mladimi in starejšimi, domačini in turisti posedimo na nabrežju reke in uživamo v sončnem zahodu. Aljaž in Miha si še noge opereta v Labi.

4.Dan: DRESDEN – BAMBERG

Dresden je glavno mesto nemške dežele Saške, ki leži v dolini reke Labe. Zaradi arhitekturnih biserov mu mnogi pravijo “Firence na Labi”. Med drugo svetovno vojno so zavezniki mesto popolnoma uničili. Od leta 2004 pa je mesto z okoliško kulturno krajino vpisan v Unescov seznam kulturne dediščine.

Za lažje raziskovanje mest imamo tokrat skiroje s sabo in ne niso električni, je pa žal mesto mesto polno tlakovanih ulic, tako da so včasih skiroji kar odveč. Pogledamo si:

Cerkev Sv. Križa (Kreuzkirche) je glavna luteranska cerkev v Dresdnu in sedež evangeličansko-luteranske cerkve Saške.

Frauenkirche je luteranska cerkev v Dresdnu. V času druge svetovne vojne je bila iz strani popolnoma uničena. Cerkev je po vojni ostala uničena kar 50 let, kot vojni spomenik. Ponovno so jo obnovili po ponovni združitvi Nemčije, med letoma 1994 in 2005.

Zwinger je palača iz 18. stoletja v središču mesta in je eden najboljših primerov baročne arhitekture v Nemčiji. Trenutno potekajo dela na njenem dvorišču, smo se pa malo sprehodili po njenem obzidju.

Most Augustus je bil zgrajen med letoma 1907 in 1910. Čez njega vozijo tri tramvajske proge in povezuje Innere Neustadt na desnem bregu z mestnim središčem na levem bregu. Zgodovinski podatki kažejo, da na tem istem mestu stoji most vsaj od 12. stoletja.

Freska Procesija Knezov je 394m dolga freska, ki prikazuje parado saških vladarjev, nekateri hodijo, drugi so na konju. Freska je preživela bombardiranje Dresdna 1945.

Kraljeva palača je ena najstarejših zgradb v Dresdnu stara skoraj 400 let. Nekoč dom Knezov, danes pa muzej. Notranjosti oziroma muzeja si nismo pogledali.

Vmes med ogledi si privoščimo postanek v kavarni in se malo spomnimo, da je Slovenija še kar poceni. Za Latte Machiato, gosti sok in mali pir odštejemo okroglih 12€. Sledi žar kosilo izpod rok žar mojstra Miha, malo ohladitve v Labi in že se peljemo dalje.

Tale nemška avtocesta je dokaj dolgočasna, za piko na i, pa še nesreča in že stojimo eno uro na vročini.

Cilj dneva je PZA v mestu Bamberg. Sicer je bil cilj PZA tik ob starem delu mesta, a je bil poln, zato pa na koncu parkiramo na boljšem parkirišču, ob športnem centru. PZA stoji praktično ob zunanjem bazenu. Na razpolago pa je še wellness, nogometno igrišče itd…

Žal zamudimo zadnjo možno uro vstopa v bazen (Bazen je odprt do 20.00, zadnji vstop do 19.00.). Večer preživimo ob Vanu in pijači.

5.Dan: BAMBERG – EBENSEE (JEZERO TRAUNSEE)

PZA je od starega mestnega jedra oddaljen 45 minut hoje in nekje 25 minut z avtobusom, katerega avtobusna postaja se nahaja pred športnim centrom. Mi se vseeno odločimo raziskovati bolj aktivno zato se na ogled odpravimo s skiroji (približno 20 min). Mesto se šele dobro prebuja, zato ni neke gneče na poti niti v starem mestnem jedru.

Bamberg je mesto na severnem Bavarskem ob reki Reignitz z okoli 70.000 prebivalcev. Staro mestno jedro je eno največjih ohranjenih nedotaknjenih zgodovinskih središč v Nemčiji. Bamberg je po svetu znan po raznoliki tradiciji piva ter tradicionalnih vrtnarskih podjetij z velikimi površinami sredi mesta. Stari mestni del spada pod Unescovo svetovno dediščino. Mi smo raziskovali naslednje:

Stara mestna hiša stoji na otoku reke Reignitz, do nje vodita dva mostova ( Zgornji in spodnji; prvotno zasebni most). V zgodovini je prvič omenjena okoli leta 1387. Spodnji most ponuja lepši razgled na hišo.

Katedrala Bamberg iz začetka 11.stoletja ima v notranjosti grob cesarja Henrika II. in papeža Clementa. Cerkev je bila zaprta za ogled, zato si notranjosti nismo pogledali.

Staro sodišče – Alte Hofhaltung velja za eno najboljših nemških renesančnih stvaritev. Leta 1576 je bil zgrajen kot škofovska palača, zdaj pa je zgodovinski muzej.

Grad Altenburg, ki izhaja iz 12. stoletja in je služil kot dom bamberških škofov.

Kathe Wohlfahrt trgovina, katera celo leto prodaja božične izdelke.

Priporočam pa tudi sprehod po levi strani reke Reignitz, od koder lahko opazujete na desno stran hiše z lepo urejenimi vrtovi in zanimivimi fasadami.

Po povratku k Vanu se fanta odpravita kopat. Bazen je plačljiv po urah (za 1,5h plačamo 4€= 2,5€ odrasli + 1,5€ otrok).

Po ohladitvi v bazenu in senci se odpravimo dalje proti jezeru Traunsee. Dobre štiri ure vožnje minejo brez zapletov in že smo na najlepši lokaciji tega potovanja; v kraju Ebensee ob jezeru Traunsee.

Trunsee je jezero v Zgornji Avstriji s površino 24,5 kvadratnih metrov in globino tudi do 191m. Velja za po površini največje in po globini najgloblje avstrijsko jezero, ki se nahaja v celoti na ozemlju Avstrije. Parkirišče za avtodome se nahaja čisto ob plaži jezera in centra za vodne športe.

Prava paša za oči je jezero Traunsee, okoli in okoli hribi, ki se v večernih urah še vedno kopajo v soncu. Jezero je meka za windsurferje, kajtarje in ljubitelje supanja. Zato ni nič čudnega, da so na parkirišču poleg nas v večini surferji.

Po večerji si privoščimo sprehod, odkrijemo kar nekaj pohodnih in kolesarskih poti in naredimo načrt, da se kmalu vrnemo za več dni.

Moja pogumna fanta zaplavata v jezeru in to je to za ta dan.

6.Dan: JEZERO TRAUNSEE – ŠMARTNO OB PAKI

Zadnji dan potovanja je tu. Morda ga tudi za to ležerno preživimo kar ob jezeru, malo se kopamo, malo sprehajamo, malo pa opazujemo kajtarje in surferje, ki čakajo pravi veter.

Morda ker še ni sezona, morda ker je petek, ampak gneče ni. Zanimivo ampak na tem Vantripu nismo srečali nobenih Slovencev.

S težavo se odpravimo domov. Miha se odloči izogibati avtocesti, zato nas celo pot spremljajo nori razgledi na avstrijsko podeželje in gorovje.

THE END

POVZETEK/NASVETI:

  • PREVOŽENI KILOMETRI: 1700km

  • Stroški potovanja:

  • Tankanje goriva: Češka ima najcenejši diesel (1,25€/l).

  • Pohod Elba Sandstone mountains: zahtevnost poti: lahka. Izhodišče: Kurort Rathen (50.95661,14.07606=parkirišče), nato s trajektom čez reko.

  • Priporočamo Kamp Trapani za dan ali dva, dodajamo pa da je ob cesti, sicer ni moteče, je pa dokaj veliko prometa.

  • Jezero Traunsee; priporočamo, da si vzamete s sabo sup, kajt, kolo in pohodne čevlje. Mi smo naredili žal samo ovinek iz začrtane poti. Se pa vrnemo in bomo takrat zapisali več informacij.

  • LOKACIJE NOČITEV/PARKINGOV:

  • Linz (48.325724, 14.259659)

  • Kamp Trapani (50.838383, 14.2971)

  • Dresden (51.0569, 13.7432)

  • Bamberg (49.90099, 10.925899)

  • Traunsee (47.809299, 13.7901)

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja